niedziela, 12 marca 2017

Dlaczego Polacy?

Przeczytałem dziś bardzo ciekawą notatkę o tym, jakie pytania poszczególne nacje zadają w Google szukając informacji o Polakach. Niektóre z tych pytań są żenujące, inne są bardzo ciekawe i zapewne sami Polacy nie wpadli by na to, żeby o takie rzeczy można pytać. Zacznę więc może od tych najciekawszych pytań. Norwegowie zapytują najczęściej o to, czy Polska ma króla. Włochy to kraj, w którym ludzie pytają, dlaczego Polacy są blondynami. Na Ukrainie pytają, dlaczego Polacy mają dwa imiona, a w Austrii są najbardziej dociekliwi wobec polskich kierowców i pytają, dlaczego mają takie długie anteny na samochodach. Zapewne nie używają w Austrii CB radio. Ciekawe są również pytania, które można by określić jako żelujące.

W zakresie żenujących pytań należy wymienić z pewnością pytania zadawane przez Duńczyków -  dlaczego Polacy są Żydami, oraz Portugalczyków - czy Polacy są Żydami. Z tego co wiem, Portugalczycy swoich Żydów w średniowieczu wyrzucili, więc teraz być może są to pewne wyrzuty sumienia. Rosjanie są bardziej racjonalni, bo pytają, dlaczego Polacy nie lubią Rosjan. Z kolei Węgrzy zapytują, dlaczego Polacy i Węgrzy są przyjaciółmi. Brytyjczycy są bardzo pragmatyczni, bo pytają, dlaczego polscy budowlańcy są lepsi. A Francuzi mają bardzo dobrą pamięć dlatego, że pytają, dlaczego Polacy emigrowali do Francji w 1920 roku. Sam bym się chętnie o tym  dowiedział, bo raczej nie mam pojęcia co było tego przyczyną. 

Natomiast w zakresie ciekawych pytań chyba wszystkich przebili Hiszpanie, którzy po prostu zapytują, dlaczego Polacy są brzydcy. Dobrze, że nie pytają tak o Polki. No ale Hiszpanów uznajemy za piękny wzór śródziemnomorskiej urody, są dla nas bardzo przystojni, więc zrozumiałe, że mogą pytać o relatywną brzydotę innych nacji. A może po prostu jest to wina lewackiego rządu Hiszpanii, który być może również wbija do głowy swoim obywatelom prawdę o tym, jakim brzydkim kurduplem jest pan Prezes, a zapewne brzydota pana Prezesa w przekonaniu licznych Hiszpanów musimy przykładać na brzydotę wszystkich Polaków. Pokój augsburski wprowadził zasadę cuius regio, eius religio (czyj kraj, tego religia), a czemu nie miałaby być prowadzona zasada czyja władza, tego brzydota?

Ale w takim wypadku gdzie byłoby piękno totalnej opozycji?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz